В СОФИЯ СЕ ПРОВЕДОХА ТЪРЖЕСТВА ПО СЛУЧАЙ 200 ГОДИШНИНАТА НА ЦЪРНОГОРСКИЯ МОНАСТИР

На тържествената проява, която откри с кратко приветствие епископ Григорий, бяха прочетени приветствени адреси от Н. В. цар Симеон ІІ, от министър-председателя Орешарски, от министрите Найденов, Греков, Терзиева и Данов, от председателя на партия ГЕРБ Бойко Борисов, директори на държавни агенции и други институции, посланици, областни управители и кметове. След това проф. Иван Ж. Димитров прочете исторически сведения за обителта, разнообразени от свидетелства от приписки в стари манастирски книги и от местни жители. Ръководещият тържеството Светослав Цеков, църковен певец, прочете и части от интервю на архимандрит Евгений и йеромонах Никанор, в което те разказват за обителта на своето покаяние, за съвременното ни общество, за пътя на вярата. След това малък хор под ръководството на Св. Цеков изпя подбрани песнопения от православното богослужение в чест на светите безсребреници Козма и Дамян.

 

В петък вечер от 19 ч. в големия салон на Руския културно-информационен център на ул. „Шипка” продължиха празничните прояви. Там от името на Светейшия патриарх присъства неговият викарий Браницки еп. Григорий заедно с Конгоанския митрополит Никифор, бяха дошли свещеници от столицата и от страната, светогорски (сред които и двама зографски) монаси, много гости. Дошлият специално за тържествата солунски хор на известния протопсалт Йоанис Хасанидис (от градския манастир „Св. Теодора”) изпълни програма от песнопения в чест на св. Козма и Дамян, св. Силуан Атонски и св. Пантелеймон. Санданският хор „Фенер”, ръководен от прот. Владко Тасков, пя антифонно заедно с хора на протопсалт Хасанидис. Така песнопенията се редуваха на църковнославянски и на гръцки език. Българските певци, сред които имаше и наши студенти по богословие в Солунския университет, изпяха едно от песнопенията на оригиналния гръцки език заедно с гръцките си колеги.

 

Центърът на тържеството тази вечер беше беседата на светогорския старец монах Спиридон на тема „Света Гора – Атон и монашеството”, която беше посрещната с голямо внимание и удовлетворение от всички присъстващи. Тя ще бъде публикувана наскоро и в Двери.

Утре вечер в Църногорския манастир ще се отслужи всенощно бдение, което ще продължи наистина през цялата нощ и ще завърши сутринта със св. Литургия. Ще пеят два хора – от български певци и от гръцки певци от храма „Св. Богородица – Помощница” в Солун.

 

Църногорският манастир носи името си от планината Църна гора, в подножието на чийто връх Тумба е построен от основателите си. Той е известен от медиите повече като Гигински манастир заради близкото с. Гигинци. В манастира за пръв път в ново време се заселва монах едва в 1998 г. Тогава бившият зографски йеромонах (сега архимандрит) Евгений заварва обителта в развалини. Когато при него идва и монах (сега йеромонах) Никанор, те преди десетина години заедно започват повторно да я възстановяват. Намерили благоволение пред държавни институции, но и привлекли вниманието и подкрепата на множество дарители, двамата монаси обновяват църквата и запазените сгради, които са наследили в окаяно състояние, построяват нови сгради, както и нова по-голяма църква в светогорски стил, устройват двора, развиват голямо стопанство. И всичко това се прави успоредно с непрекъснатите всекидневни богослужения по светогорски устав, начевайки от 3 ч. сутринта.

За района
За района
В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА

 

Празникът бе уважен от кмета на Земен г-н Михаил Златанов, който прочете молитвата "Отче наш" по време на светата литургия.
...прочети повече
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече