200 ГОДИНИ ОТ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ЦЪРНОГОРСКИЯ МОНАСТИР

С благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит тържествено бе отбелязана 200-годишнината от възстановяването на Църногорския (Гигински) манастир „Св. безсребреници Козма и Дамян Асийски". Честванията бяха открити на 12 юни в 19 ч. с тържествено събрание в салона на Софийска митрополия, на което присъстваха светейшият патриарх Неофит, високопреосвещените митрополити Варненски и Великопреславски Йоан и Неврокопски Серафим, Браницкият епископ Григорий – софийски митрополитски викарий, новоизбраният игумен на Бачковския манастир архимандрит Симон, ахримандрит Евгений – игумен на Църногорския манастир, йеромонах Никанор, протосингелът ставроф. свещеноик. Ангел Ангелов и духовници от епархията.

 

Специално за участие в юбилейните тържества по покана на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит от Александрийската патриаршия пристигна Негово Високопреосвещенство митрополитът на Конго и Средна Африка Никифор, придружаван от монаси на скита „Малката св. Анна" на Голямата лавра в Света Гора – архимандрит Нектарий (брат на митрополит Никифор), монах Спиридон и монах Пантелеймон; монах Йоаким от скита "Милопотамос", съпровождащ известния с готварските си умения монах Епифаний от същия скит. Да почетат тържеството, бяха дошли министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков, много вярващи - представители на бизнеса, политици и обикновени хора, допринесли кой с каквото може за новото възраждане на манастира през последните 15 години.

Тържественото събрание откри епископ Григорий с кратко приветствено слово от името на Софийска митрополия. Бяха прочетени поздравителни адреси от Н. В. Симеон II Сакскобургготски, от министър-председателя Пламен Орешарски, от министрите на отбраната – Ангел Найденов, на земеделието – Димитър Греков, на регионалното развитие – Десислава Терзиева и на инвестиционното проектиране – Иван Данов, от председателя на партия ГЕРБ Бойко Борисов, от посланици, директори на държавни агенции, областни управители и кметове, и други български и чуждестранни институции.

 

Доклад за историята и днешното състояние на обителта прочете проф. Иван Желев. Кратка музикална програма с византийски песнопения посветени на светите Козма и Дамян, св. Силуан Атонски и тропара на св. Неофит изпълниха певци под ръководството на Светослав Цеков, който бе и водещ на тържественото събрание. Празничната вечер завърши с приветствие от игумена на Църногорския манастир архим. Евгений, който лично поднесе на Негово Светейшество патриарх Неофит и на официалните гости юбилейни плакети, грамоти и книги, издадени от манастира. Грамоти, иконки и книги получиха с благословение от празника и всички присъстващи.

 

В петъчния ден Негово Високопреосвещенство митрополит Никифор, в качеството си на ректор на Православния университет в Конго, се срещна с министъра на земеделието и храните проф. Д. Греков, който е ректор на Пловдивския аграрен университет. В същия ден владиката посети и УНСС, където бе посрещнат от ректора проф. д.ик.н. Стати Статев. Негово Високопреосвещенство е запознал и двамата ректори с дейността и трудностите при обучението на студентите и недостига на кадри в Православния университет в Конго. На разговорите бяха обсъдени възможности за обмен на кадри и изпращане на хуманитарна помощ.

 

Митрополит Никифор посети и митрополитската катедрала „Св. Неделя", където бе запознат с историята на храма от предстоятеля ставр. свещ.ик. Мина Минчев, прот. Николай Цурев и дякон д-р Петър Симеонов. Владиката се разписа за спомен върху няколко екземпляра от издадената наскоро книга, разказваща за неговата православна мисионерска дейност „18 дни в Конго". Отец Мина подари на митрополит Никифор филми и дискове, иконки и брошурки, издадени от храм „Св. Неделя". Негово Високопреосвещенство остана впечатлен и от посещението си в ротондата „Св. Георги", храма „Св. София" и патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски".

На 13 юни тържествата продължиха в Руския културно-информационен център с празничен концерт. Прозвучаха византийски песнопения на гръцки и църковнославянски в изпълнение на хора на известния гръцки протопсалт Йоанис Хасанидис (от манастира „Св. Теодора" в центъра на гр. Солун) и на хора „Фенер" от гр. Сандански, под ръководството на прот. Владко Тасков, който пя антифонно заедно с хора на протопсалт Хасанидис.

 

С особен интерес присъстващите в залата изслушаха очакваната беседа „Света Гора Атон и монашеството" на известния светогорски монах и старец Спиридон, прочут със сладкогласното си пеене и литургични познания, с превод на проф. И. Желев.

На концерта присъстваха Негово Високопреосвещенство митрополит Никифор и монасите от Света Гора, викарият на Софийска митрополия епископ Григорий, протосингелът ставр. свещеноик. Ангел Ангелов, специално дошлият от Санкт Петербург полеви свещеник, отговарящ за Западния военен окръг - прот. Георгий Волобуев.

 

За кулминация на празника бе избран празникът Неделя на Всички светии. На 14 и 15 юни по светогорски типик бяха отслужени в новия манастирски храм „Св. Силуан Атонски" всенощно бдение и св. Литургия. След общата вечеря, приготвена от монах Епифаний (автор на популярната книга „Кулинарното изкуство на Света Гора"), всички се отправиха към храма, където около 21 ч. започна празничното богослужение с молитвеното участие на високия гост от Александрийската патриаршия Негово Високопреосвещенство митрополит Никифор и отслужено от зографския йеромонах Пимен, игумен на Германския манастир. В храма молитвено присъстваха прот. Георгий Волобуев, много свещеници, монаси и монахини от епархията. Поздравление за юбилея от предстоятеля на софийското Подворие на Московския и на цяла Русия патриарх поднесе свещеник Димитър Тухчиев. За духовна голяма радост на присъстващите за поклонение бяха изнесени донесените от светогорските монаси и митрополит Никифор св. мощи - на св. Андрей, св. Параскева, св. св. Козма и Дамян, както и медальон с частица от мощите на св. Нектарий Егински и лична скуфия на светеца, който е покровител на Африка и личен покровител на митрополит Никифор, чийто дядо е познавал и живял на една улица със св. Нектарий.

 

След кратка 3-часова почивка, сутринта празникът продължи от 8 ч. с водосвет, отслужен от йеромонах Никанор в съслужение със свещеници и монаси в построената специално за това беседка. Всеки от богомолците, след като се поклонеше на светините с мощи, пазени в манастира, бе поръсван със светена вода. Около 9 ч. започна св. Литургия, която с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит бе отслужена заедно от митрополита на Конго и Средна Африка Никифор и Русенския митрополит Наум - главен секретар на Светия Синод на БПЦ. Сладкогласни византийски песнопения в изпълнение на певци от Гърция и много известния протопсалт Христос Халкяс, с участието и под зоркото ръководство на монах Спиридон на десния клирос, и хора „Фенер" на прот. Владко Тасков на левия клирос, огласяха храма по време на цялото празнично богослужение.

 

В края на св. Литургия думи на искрена и дълбока благодарност към патриарх Неофит и митрополит Наум изказа Негово Високопреосвещенство митрополит Никифор за предоставената му възможност да посети нашата страна и да вземе участие в празника на този важен за Софийска епархия манастир. Владиката изказа възхищение от неуморния труд на игумена архим. Евгений и на йеромонах Никанор по възстановяването в настоящия благолепен облик на светата обител. Като благодари на всички и особено на братята от манастира за топлия приятелски прием, митрополит Никифор сподели, че ще отнесе цялата получена тук любов на своите духовни чеда в Африка, където само преди дни е извършил и първото монашеско пострижение. Той отправи покана към всички да посетят оглавяваната от него православната мисионерска общност в Конго.

С приветствено слово към високия гост и манастирското братство от името на Негово Светейшество патриарх Неофит се обърна митрополит Наум. Той припомни, че Негово Светейшество е епархийски митрополит на този манастир, и както и блаженопочиналият патриарх Максим, така и дядо Неофит с жив интерес и последователност очаква и следи какви ще бъдат постиженията не само на този, но и на всички манастири в епархията. Този интерес е продиктуван от възраждането на монашеската обител, което след годините на забвение, атеизъм и безцърковност „само за кратко време, братята и всички техни спомоществователи и дарители са успели да постигнат в направата на прекрасни сгради, на прекрасен параклис, в който ние днес сме събрани, за да могат достойно да отбележат тази бележита дата – 200-годишнина! За да можем ние събрани днес в светата обител, в Божия храм да отдадем своя поклон, своята молитва за упокоение душата на всички онези, които са се потрудили през всичките тези години за благото, за просперитета на светата обител. И да помолим Бог да дава дълги години живот, здраве и сили на Негово Високопреподобие игумена на светата обител и на манастирското братство, за да могат със същата ревност да работят за благото на светата обител, не забравяйки своя монашески подвиг; да продължават да търсят помощта и покрова на Пресветата Богородица в Света Гора Атон – защото там е изворът на монашеството за всеки един от нас, православните монаси. И за всеки един от нас св. Богородица е Майка и Закрилница. И нека с помощта и с предстателството на света Богородица манастирът да крепне, да се развива обителта в същата посока, в която ние сега я виждаме... И всеки един от нас, православен християнин, когато влиза през нейните всечестни двери да изпитва духовна радост и да чувства, че влиза в извор на живот и тук да намира изцерение за своите болки..." – каза в словото си митрополит Наум.

 

Празничното богослужение завърши с многолетствие и благословение, след което в литийно шествие с иконата „Вси светии" всички се отправиха към манастирската трапезария, където вкусиха от манастирското сирене и киселото мляко, и приготвените от монах Епифаний рибена супа и есетра в сос, с чаша бяло вино, произведено в скита "Милопотамос".

 

През целия ден не стихна потокът от богомолци, дошли да почетат светата обител.

За района
За района
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече
Архиерейска св. Литургия в Леворечкия манастир Архиерейска св. Литургия в Леворечкия манастир

На   7 март  2021 г - Неделя Месопустна  и Неделя на Страшния съд  в Леворечкия манастир  "Св. 40 мъченици Севастийски", община Трън,  с архиерейска литургия беше отбелязан храмовият празник. С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит богослужението бе възглавено от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.  

Светите 40 Севастийски мъченици се почитат от Църквата на 9 март, но поради утвърдена традиция на този ден епископ Поликарп  винаги да  служи  архиерейска литургия на храмов празник в Сапарева баня, в манастира трънското село Лева река празникът беше в неделния ден.

...прочети повече