Едно от нещата, с които е известен Църногорския монастир, това е аязмото – изворът с лековита вода. Той се намира в югоизточния край на обителта и представлява кладенец дълбок близо 2, 50 метра, от който целогодишно извира вода. Направените в края на 2007 година изследвания показват, че водата е годна за пиене, като единственото отклонение от нормите е слабо изразеното наличие на повече желязо (0, 022 mg/dm3).
От незапомнени времена този извор се почита като лековит. Според местните предания водата помага при очни болести, при поражения на нервната система, а също и против безплодие. При обновяването на сградата на аязмото през 2006 година бяха намерени немалко златни и сребърни монети. Тяхното местоположение обаче - смесени с по-нови монети – показва, че аязмото е било ограбвано поне един път по време на тоталитарния режим. Наличието на тези пари говори за станали изцеления и в миналото, като благодарните излекувани са се "отплатили" по този начин.
Известно е от историята и от житията на светиите, че покровителите на Църногорския монастир са били лечители. Заради големите им добродетели Всемогъщият Бог ги удостоява с дара на чудотворството както приживе, така и след смъртта им. До 1959 година в светата обител са съхранявани мощи на двамата светии.
Неоспоримият факт e, че немалко хора получават облекчение от най-различни болести след употреба на вода от аязмото. Също така несъмнено е, че водата няма никакви особени физико-химични свойства. Това налага съвсем естествения извод, че лечебните й качества се дължат изцяло на благодатната намеса на светите безсребърници Козма и Дамян. Както е известно, понастоящем те предстоят пред Божия престол и се застъпват за облекчаване болестите и страданията на тези, които търсят тяхната помощ. Изцеление получават както хора със здрава вяра, така и хора маловерни, незапознати – за да се укрепи вярата им. Всичко зависи от това какъв е Божия промисъл, т.е. каква е причината за болестта, и след това от способността на търсещия помощ да влезе в общение с Бога и със светите Козма и Дамян. Ако ползваме евангелските изрази, в такова общение ще влязат хора с чисти сърца ("Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога" Мат5:8) и кротки по дух ("Сърце съкрушено и смирено ти Боже не ще презреш"Пс.50:19). Водата от аязмото няма да излекува никого автоматично, чрез простата й употреба. Полза ще получат тези, които търпеливо понасят постигналите ги скърби, осъзнават, че въпросът на тяхното излекуване е изцяло в Божиите ръце и напълно зависи от волята на Бога и Неговите светии. А не бива да се забравя, че както божията правда не е без милост, така и божията любов не е без правда. Ние, които сме болни, за да можем да искаме с чисто сърце помощ от Господа, трябва преди това да очистим съвестта си от това, с което тя ни изобличава пред Него и пред нашите ближни. И дори тогава, ако приемем че е възможно да се явим "достойни" за Божията помощ, трябва да осъзнаваме, че тя няма да дойде "по задължение", като някаква наша заслуга или награда, а само като израз на божията милост и любов. Само човек с такова устроение на ума и чувствата е способен да получи божията благодат и изцеление. При все това Спасителят ни призовава: "дерзайте" и нека да се постараем да заслужим божията помощ и да пристъпваме дръзновено към водите на аязмото.
По-забележителните случаи на изцеления за времето от 21.09.2006 насам, са следните:
В близост до монастира има още една целебна вода, кояго извира от корените на вековен дъб. Качествата ù най-вероятно се дължат на веществата, просмукващи се от дървесината на дъба. Според свидетелствата водата успешно лекува екземи и др. кожни заболявания: „Там идваха, та лекуваха, напримерно за брадивици или нещо, а дòле, на аязмото, идваха на св. Врач, и ги миеха децата." – разказва бай Лèке от с. Гигинци.
Също така непосредствено до монастирския пчелин е изворът на „Желязната вода" (съдържание на разтворено желязо 0, 019 mg/dm3), която помага при анемия. Тази вода обаче трябва да се консумира с мярка, заради наличието на манган.
Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.
На 7 март 2021 г - Неделя Месопустна и Неделя на Страшния съд в Леворечкия манастир "Св. 40 мъченици Севастийски", община Трън, с архиерейска литургия беше отбелязан храмовият празник. С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит богослужението бе възглавено от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.
Светите 40 Севастийски мъченици се почитат от Църквата на 9 март, но поради утвърдена традиция на този ден епископ Поликарп винаги да служи архиерейска литургия на храмов празник в Сапарева баня, в манастира трънското село Лева река празникът беше в неделния ден.
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит на 25 февруари 2021 г. в Билинския манастир "Св. Архангел Михаил" (община Брезник) Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит отслужи тържествен водосвет. Поводът е приключен проект за обновяване на манастирския храм и благоустрояване на дворното пространство около него. С преосвещения епископ съслужиха игуменът на Църногорската света обител архимандрит Никанор, архимандрит Боян и йеромонах Спиридон от църногорското братство, протойерей Константин Стойчев – и. д. игумен на Билинския манастир, йеродякон Вартоломей.